تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

دروازبانی خبر

  ی از مباحث مطرح در حوزه روزنامه نگاری چگونگی رابطه بین روزنامه نگار و منبع خبر است. نخستین نظریات و مدل های ارتباطی در خصوص رابطه بین روزنامه نگار و منبع خبر حکایت از آن داشتند که روزنامه نگار نقش دروازه بان را بین منبع و گیرنده خبر ایفا می نماید و او هست که تعیین می کند چه خبری انتخاب یا رد شود.

  مدل وایت یک مدل خطی از رابطه بین روزنامه نگار و منبع خبر است، به این معنا که تنها روزنامه نگار حق انتخاب منبع خبر و انعکاس اخبار آن را دارد. اما آیا در دنیای واقعی روزنامه نگاری نیز چنین رابطه خطی بین روزنامه نگار و منبع وجود دارد؟ یعنی روزنامه نگار همواره خبر را از منبع دریافت و به مخاطب منتقل می کند. آیا این منبع نیست که رسانه مورد نظر خود را برای انتقال پیام خود انتخاب می کند؟ 

  دروازه بان خبر کیست؟

  پاسخ این سوالات را می توان در نظریات محققانی همچون هربرت گانز (1979) یافت. وی در کتاب خود تحت عنوان «تصمیم‌گیری درباره این‌که خبر چیست» به بررسی مناسبات میان روزنامه نگار و منبع خبر می پردازد. نوشتار پیش رو برگرفته از فصل سه و چهار کتاب گانز است که می تواند پاسخی برای سوالات مطرح شده فوق باشد.

  هربرت گانزرابطه بین روزنامه نگار و منبع خبر را به رقص تانگوتشبیه می کند که یا منبع خبر این رابطه را هدایت می کند و یا روزنامه نگار؛ گانز معتقد است در اکثر مواقع هدایت‌گر این رابطه منبع خبر است. روزنامه نگار معمولا تنها به سراغ تعداد محدودی از منابع خبری که در گذشته نیز در دسترس او بوده و آن‌ها را مناسب تشخیص می داده است، می رود و نسبت به سایر منابع خبری به شکلی منفعلانه عمل می کند


  این مطلب تا کنون 64 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 7 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : روزنامه ,منبع ,نگار ,رابطه ,گانز ,خبری ,روزنامه نگار ,منابع خبری ,روزنامه نگاری ,
  دروازبانی خبر

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149106
 • بازدید امروز :224571
 • بازدید داخلی :9157
 • کاربران حاضر :133
 • رباتهای جستجوگر:383
 • همه حاضرین :516

تگ های برتر